1e team geeft niet thuis
Vandaag vond de inhaalronde van januari 2026 plaats, officieel de zesde ronde van de 4e klasse G. Het eerste team van de Pion was na de winst in de vorige wedstrijd al helemaal veilig en het leek er vandaag op dat dat net op sommige momenten zorgde voor minder scherpte en minder concentratie bij deze thuiswedstrijd. Het werd tegen Landau-Terneuzen uiteindelijk een terechte 3 – 5 nederlaag. Voor de tegenstanders een belangrijke overwinning want hierdoor hebben zij zich (met nog één ronde op 11 april a.s. te gaan) weer kunnen onttrekken aan de degradatiezone.
Deze keer was ik zelf eens niet als eerste klaar. Maar die keren was dan een remise het resultaat, en dat was het deze keer niet bij de speler die als eerste klaar was. Nee, nog binnen het uur overzag Eric van Loon op bord #5 een tactisch grapje en moest voor de eerste keer dit seizoen een nederlaag incasseren. En nog vlak daarvoor leek het net zo snel mis te gaan bij Yazan Abo Ras op bord #8. Yazan verloor zijn dame. Omdat hij er twee stukken voor terug kreeg en nog wat spel had, speelde hij nog even door. Zodoende kon Aleksandar Trailovic op bord #1 de 0 – 1 achterstand daarna snel wegwerken met een zeer overtuigende overwinning. Het was al na vijf kwartier spelen dat Aleksandar met zwart had gewonnen. Daarmee komt overigens zijn score in de externe competitie op 4,5 uit 5. Een score die goed is voor een TPR (ToernooiPrestatieRating) van maar liefst ELO 2325 punten. Een topprestatie van Aleksandar! En ik had hem ook graag zien spelen tegen GertJan Verhaeren, de sterkste speler van Landau-Terneuzen met een ELO-rating van 2196. Maar GertJan speelde vandaag voor de verandering in een uitwedstrijd met zwart op bord #2. Nu werd het daar ook geen makkelijke partij voor hem. Want op bord #2 speelde voor ons Ivo Kok, zelf ook goed voor een ELO-rating van 2149! Die partij eindigde in een remise na een remise aanbod van GertJan. Ik zag als teamleider geen reden om Ivo dat aanbod niet te laten aannemen. Voor de stand in de wedstrijd was het misschien niet het verstandigste, maar ik wilde Ivo niet opzadelen met het probleem om in een remisestelling tegen een zo sterke speler te gaan forceren. Voordat die remise tot stand kwam, was mijn partij op bord #7 overigens al geëindigd. Na iets van twee uur spelen en in slechts 24 zetten kon ik voor mezelf een vol punt bijschrijven op het wedstrijdformulier. Mijn tegenstander speelde de opening met wit wel heel erg rustig. En toen ik dat merkte, koos ik er voor om de korte rokade uit te stellen en een lange rokade voor te bereiden. De partij leek daarna vanzelf te spelen. Na het twijfelachtige 19. Kf2 kon ik toeslaan en materiaal winnen (zie hieronder de partijstelling nadat 19. Kf2 is gespeeld). Ik speelde het sterke 19. … e4! En let er op dat in deze stelling het paard van wit op c3 niet gedekt staat en dat er ook nog een toren op a1 staat! Als wit 20. Pxe4 had gespeeld, was 20. … Pxe3 overtuigend genoeg geweest, zie varianten hieronder.
Kort hierna was er voor Yazan Abo Ras op bord #8 geen houden meer aan. Hij had het nog geprobeerd, maar hij moest rond half drie toch opgeven. Op dat moment stond het dus 2,5 – 2,5 en leek er nog vanalles mogelijk. Maar zoals eerder gezegd, er ging in de wedstrijd soms toch net iets teveel mis. Op bord #3 overzag Carlo Rens met zwart op een bepaald moment een tactisch grapje van de tegenstander. In de volgende stelling speelde Carlo dus 21. … Db7 en overzag daarbij dat zijn toren op d8 op een bepaald moment niet gedekt was. Als Carlo in de diagramstelling 21. … Db8 had gespeeld hadden die tactische grappen er niet in gezeten en had Carlo met zwart minimaal gelijk gestaan. Nu ging het met Carlo snel van kwaad tot erger en tien zetten later gaf hij gedesillusioneerd op vanwege het komende mat met 32. g5.
En ja, bij Carlo hadden we duidelijk minimaal een remise nodig gehad want op bord #6 stond de met wit spelende Thimo Linders al een tijdje ongemakkelijk. Toen daar voor Thimo ook nog het verlies van een kwaliteit bij kwam was wel duidelijk dat wij die partij en dus ook de wedstrijd gingen verliezen. Al om half vier was de tussenstand 2,5 – 4,5 en de nederlaag voor het team een feit. Als laatste was toen nog Marcel Huijser op bord #4 met wit bezig (zie ook foto gemaakt door Ad Bruijns bovenaan dit artikel). Marcel leek een goede stelling te hebben maar zwart wist in het eindspel met dame en paard en pionnen toch gevaarlijk tegenspel te creëren tegen de dame en loper en pionnen van Marcel. Wellicht vanwege weinig tijd op de klok en mede gezien de stand in de teamwedstrijd koos de tegenstander er uiteindelijk voor om zetten te herhalen en zo een remise te forceren. Daarmee was dus ook de eindstand bereikt, een 3 – 5 nederlaag voor ons. De koptekst “1e team geeft niet thuis” heeft overigens niks te maken met de keuze voor de foto van Marcel. Het ging niet zozeer mis op zijn bord, maar wel op een aantal andere borden. Gelukkig stond er deze keer niks op het spel.
Er is nu voor ons nog één speelronde te gaan, over twee weken op 11 april 2026, is de laatste ronde van dit seizoen, voor ons uit tegen De Raadsheer 2 (Zundert).
Tot slot nog de individuele uitslagen van deze ronde.
| Bord | De Pion 1 | Rating | 4G | Landau-Terneuzen 1 | Rating |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Trailovic, A. (Aleksandar) | 2129 | 1 – 0 | Vincent, G. (Gwijde) | 1938 |
| 2 | Kok, I. (Ivo) | 2149 | 1/2 – 1/2 | Verhaeren, G. (Gertjan) | 2196 |
| 3 | Rens, C. (Carlo) | 1998 | 0 – 1 | Versporten, W. (Wim) | 1978 |
| 4 | Huijser, M.W. (Marcel) | 1937 | 1/2 – 1/2 | Zootjes, A. (Aäron) | 1920 |
| 5 | Loon van, E. (Eric) | 1952 | 0 – 1 | Vincent, A. (Ayla) | 1870 |
| 6 | Linders, T. (Thimo) | 1769 | 0 – 1 | Pooter de, R. (Ronald) | 1894 |
| 7 | Broek van den, R. (René) | 1948 | 1 – 0 | Dhuyvetter, K. (Koen) | 1815 |
| 8 | Abo Ras, Y. (Yazan) | 1746 | 0 – 1 | Lagendijk, I. (Ivo) | 1872 |
| Gemiddelde Rating: | 1954 | 3 – 5 | Gemiddelde Rating: | 1935 |
